Değerli Komşularımız ;

Sitemizde sizlerden talep ettiğimiz her şey, ortak çıkarlarımız ve çoğunluğun talepleri doğrultusunda huzur ve toplu yaşam düzeninin korunmasına yönelik olup hiçbir şahsi menfaat veya fikir içermemektedir.

Yönetimin direk villa sahipleriyle ilgili veya genele yönelik uyarıları ve bu kitapçıkta yazılı olan kurallar sorgulanmaksızın villa sahipleri tarafından hızla uygulanmalıdır. Uygulanacak kurallar hepimizin site içerisinde daha kaliteli ve daha huzurlu bir yaşam sürmesi içindir. Bu kurallar sitemizde yaşayan herkesin ortak aklının bir ürünüdür, genelin bakış açısını temsile çalışır.

Site yönetimi, Her konuda sağlıklı ve doğru kararları verebilmek adına her zaman istişareye açıktır. Fikirleriniz ve taleplerinize göre yönetim şekil alır ve gereklilikleri imkanları çerçevesinde uygular veya uygulamak için plan hazırlar.

Kat malikleri birbirlerine karşı Medeni Kanunda düzenlenmiş bulunan komşuluk hukuku kurallarının gereklerine uymak ve iyi komşuluk ilişkilerinin gerektirdiği tavır ve davranışlarda bulunmakla yükümlüdürler.

Kat malikleri gerek kendi bağımsız bölümlerini ve gerekse ana taşınmaz ile bunlardaki ortak yerlere ait hakları kullanırken iyi niyet kuralları, kanun ve bu yönetim planının emir ve yasaklarına ve yönetime ait kurul ve görevlilerin aldıkları kararlara tam olarak uymak zorundadırlar. Hatalı ve uygunsuz davranışlarda ısrar edilmesi ve tanımlı kurallara uyulmaması halinde, yürürlükteki yasal yaptırımlar ve hükümler uygulanır.

Bu yönetim planı, toplu yaşam ve huzur haklarımızın korunması amacıyla hazırlanmıştır. Bu rehberde belirtilen kurallara uyulması halinde bu amacımıza ulaşabileceğimiz inancıyla sizlere sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz.

Yönetime bu konuda vereceğiniz koşulsuz destek için çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

ORTAK YAŞAM KURALLARI VE YÖNETİM PLANI

AİDAT ÖDEMELERİ

Site aidatı villa tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Mevcut aidat tutarınızı site muhasebe ofisinden öğrenebilirsiniz. Site aidat bedeline, her yıl enflasyon değerlerine göre artış yapılabilir.

Sabit genel giderlerin haricinde oluşan olağanüstü durumlarda villa maliklerinden ek yatırım bedeli toplanabilir. Bu söz konusu beklenmedik acil durumlar için villa maliklerine sorulmadan hızla hareket edilebilir, oluşan ek maliyet aidatlara (açıklamalı belirtilmek suretiyle) eklenir.

Aidat bedellerinin tam, eksiksiz ve en geç her ayın ilk haftası içerisinde ödenmesi gerekir. Vadeli çek ile ödeme kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Gününde ödenmeyen aidat ve tüketim borçlarına kanunda öngörülen gecikme ceza bedeli olarak (% 5) uygulanacaktır.

Üç aidatını ödemeyen kat sakinlerimize yönetimimiz aracılığı ile avukatımızın hazırladığı ihtar yazısı ve SMS bildirimi gönderilmektedir.

Dört aidatını ödemeyen kat sakinlerimize icra takibi yapılmaktadır.

TADİLAT VE TAMİRATLAR

Komşularımızın rahatsız olmaması ve huzuru için sitemizde bahçe , havuz ve villa tadilatları hafta içi sabah 09:00 akşam 18:00 saatleri arasında olup, pazar günü sitemiz de kesinlikle çalışma yapılamaz.
Cumartesi günleri sabah 11:00, akşam 17:00 saatleri arasında yönetimi bilgilendirmek koşulu ile sadece gürültüsüz ve basit işlere müsaade edilmektedir.

ÇÖPLER

Villa sakinlerinin, çöplerini ve sigara izmaritlerini, yürüyüş yolu, park ve cadde alanlarına atmaları kesinlikle yasaktır.

Sitemizin çöp toplama günleri ve saati ;
Salı, Perşembe, Cumartesi günlerinde sabah,
Pazar günü ise akşam üzeridir.

Çöpleriniz ve evcil hayvanlarınızın pisliklerini çöp kovasına poşetsiz atmak kesinlikle yasaktır. Her türlü atık için poşetlerin ağızlarının bağlı ve sızdırmaz olduğuna dikkat edilmelidir. Lütfen çalışanlarınızı bu konularda uyarınız.

Çöp kovalarınızda büyük boy poşet kullanmanız zorunludur. Evlerinizdeki alışveriş torbaları bahsi geçen çöp torbası olarak sayılmazlar.

SİTE PERSONELİMİZ

Sitemizin teknik sorumlusunu ve diğer personelimizi özel işlerinizde çalıştırmanız kesinlikle yasaktır. (köpek kulübesi yapımı, evcil hayvanlarınızın pisliklerini temizleme & gezdirme, bahçe ve havuz işleriniz, vb). Olası işleriniz için yönetime danışınız, yönetimimiz size en uygun hizmeti verebilecek bağlantıları sağlamak üzere yardımcı olacaktır.

Görevli personelimiz ile ilgili şikayetleriniz varsa lütfen yönetimdeki sorumlu müdürümüz ile paylaşınız, görevli personelimize doğrudan uyarı veya kötü söz söylemeyin. Uyarı ve önerilerinizin tek muhatabı yönetimdir. Bu uyarılarınızı yaparken size hizmet eden yönetim birimini rencide etmeden güzel bir üslup kullanarak yapınız.

EĞLENCE VE PARTİLER

Eğlence özgürlüğünün hepimizin hakkı olduğu gibi huzur ve sükunetin de hepimizin hakkı olduğunu unutmayalım. Gece 00:30’dan sonra komşularınızı rahatsız edecek şekilde gürültülü eğlence düzenlemek yasaktır. Bu konuda bazı istisnai günler olabilir ancak bu günler için yönetimi önceden bilgilendirmelisiniz, 00:30’u geçen özel günler için yönetimin onayı dahilinde eğlence tertip edilebilir. Her türlü eğlencelerde örf ve adetlerimize, geleneklerimize, ahlaki değerlerimize özen gösterilmelidir. Sitemiz de çocuklarımızın da yaşadığını unutmayınız, onlara güzel örnek olmak için çaba sarf ediniz.

Havai fişek gösterileri ise yönetime bilgi vermek koşulu ile güvenlik ekibimizin kontrolü altında ve göstereceği yerde yapılabilir. Herhangi olası bir tehlikeye mahal vermemek için bahçelerinizde havai fişek gösterisi yapmanız kesinlikle yasaktır.

SİTE GÖRSEL BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASI

Sitemizin çok farklı bir bahçe konsepti vardır, ön ve arka bahçelerin yapısı ve ev dizaynı ile birçok kişinin ilgisini çekmekte ve beğenisini almaktadır.

Genel konseptin korunması her site sakini üzerinde ayrı bir görevdir. Bahçelerin, site sakinlerinin tapulu malı olması herkesin istediği şekilde istediği uygulamayı yapabileceği anlamını taşımaz. Yönetim, genel bütünlüğü bozan uygulamalara kesinlikle izin vermeyecektir. Bu standartları umursamayan villa sakinlerimizden bu kurallara uymalarını ve diğer komşuların göz hakkı ihlallerine son vermelerini rica ederiz.

ARAÇ PARKLARI VE GARAJLARINIZ

Araçlarınızı kapalı garajlarınıza veya garaj önündeki araç park yerine park ediniz. Size ait ayrılmış olan garajlarınız boş olduğu halde yol üzerine araçl arınızı park etmeyiniz.

YERLEŞİM YERİ BİLDİRİMLERİ VE İKEMATGAHLAR

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu site vb. yaşam alanlarında ikamet edenlerin kimlerinin kolluk kuvvetlerine bildirilmesi hususunda maddeler yer almakta ve bu maddelere aykırı davranan sakinler ile bunların yaşadığı alanların yöneticileri hakkında cezai uygulamalar öngörmektedir. Sitemizde oturan tüm sakinlerimizin adres beyanında bulunmaları zorunludur.

Adres beyanı ile yükümlü olan vatandaşlar yerleşim yeri adreslerine ilişkin değişiklikleri 20 iş günü içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerine bildirmedikleri takdirde 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 68(c) maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır.

Herhangi bir amaçla nüfus müdürlüğüne gerçek dışı beyanda bulunanlar ve bunlara tanıklık edenler altı aydan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır maktadır. Değişen adres / yazışma adresi, araç plakalarınızı ve telefon numaralarınızı yönetime bildiriniz,

EVCİL HAYVANLAR

Evcil hayvanların site alanlarını, yeşil alanları kirletmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Eğer istemeyerek kirletilirse de sahibi tarafından derhal temizlenmesi gerekmektedir. Bu mekânların küçük çocuklarımız tarafından kullanılacağı ve çocuklarımızın zarar göreceği unutulmamalıdır.

Sitemizde bulunan evcil hayvanların arşivini oluşturmak maksadıyla yeni taşınan sakinlerimizin evcil hayvanlarının fotoğrafını çekerek site yönetimine gerekli aşı kartı ve hayvan kimlik kartları gibi bilgileri vermeleri gerekmektedir. Evcil hayvan gezdirme yeri yürüyüş yolu ve site dışıdır.

Sahipsiz hayvanların site girişinde ve site içerisinde bulunmaları site yönetimi tarafından engellenecektir ve sahibi olduğuna dair işaret taşımayan kedi ve köpekler yakalanarak hayvan barınaklarına teslim edilecektir. Villa sakinlerinin de bu hayvanların muhite alışmaması için site içerisinde ve civarında sahipsiz kedi ve köpekleri beslememeleri rica olunur. Mama kapları site içi (ortak alan) veya dışında görüldüğü yerden kaldırılarak atılacaktır.

Yasal mevzuata uygun evcil hayvanları besleyen villa maliklerinin hayvanlarının bahçesinden hiçbir şekilde kaçamayacak standartlarda olduğundan emin olmaları, bu konuda şüpheleri olan komşularımızın çitlerinde revizyona gitmeleri gereklidir. (En az. 1,75m).

Diğer komşuları ses, anormal havlama, koku, aniden korkutmaya sebep olma vb. haller de rahatsız ve huzursuz etmemek için azami hassasiyet gösterilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması şarttır.

Evcil hayvanları hobi olarak besleyenler olduğu gibi bu hayvanlara karşı korkuları ve fobileri olanlara da saygı ve anlayış göstermek gereklidir. Unutmayalım ki insan hakları her şeyden üstün ve önceliklidir.

Sahip olduğunuz köpeklerin dışkıları hakkındaki sorumluluğunuzu da istisnasız yerine getirmelisiniz. Yardımcılarınız evcil hayvanlarınızı dolaştırıyorsa yanın da mutlaka poşeti olmalı ve dışkısını yaptığı yerde bırakmayıp temizlemelidir. Yardımcılarınızı uyarınız.

İlgili mevzuatta site içerisinde beslenmesi uygun görülmediği belirtilen köpek ve saldırgan hayvan türlerinin sitemiz içerisinde beslenilmesi kesinlikle yasaktır ! 01.07.2004 tarihinde yürürlüğe giren hayvanları Koruma kanunun 14. maddesinin l bendinde; “Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve bu ırkların melezleri gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplenmek ve sahiplendirmek, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.” hükmü yer almaktadır. Bunların yanı sıra yarı tehlikeli görülen diğer türlerinde sitemizde, villa sakinlerinin olduğu alanlarda, sosyal tesislerde, basketbol sahasında, ağızlıksız ve tedirgin edici şekilde dolaştırılması kesinlikle yasaktır. Ayrıca köpeğe hakimiyet kuramayacak şekilde çelimsiz çocuk veya bakıcılar da evcil hayvan gezdiremezler.

Bahsi geçen yasaklı ırklar sınıfındaki hayvanlar, gereğinin yapılması için ilgili resmi kurum veya kuruluşlara yönetimimiz tarafından bildirilecektir.

MOTORLU TAŞITLAR

Aşağıdaki kurallar dahilinde ATV/UTV gibi araçların kontrollü dolaşım müsaadesine izin verilmiştir. Aşağıda belirtilen bu kurallara uymayan sürücülerin araçlarını kullanmalarına müsaade edilemeyecek olup ilgili Villa malikine yazılı bildirilecektir. Bu tutumumuz çocuklarınızın can güvenliği içindir, lütfen anlayış ile karşılayın.
a.) Sürücü, kendisi haricinde ikinci bir kişiyi aracına alamaz.
b.) ATV/UTV gibi araçların maksimum hızı 15km/h hızı geçemez.
c.) Site Sakinlerini patlak egzost veya yüksek ses ile rahatsız edemez.
d.) Aynı anda iki veya daha fazla ATV/UTV aracı birbirinden en az 20m. uzak olmalıdır. Birbirine yakın seyredemezler.
e.) Sürücüler bu araçları aynı zaman diliminde 2 saatten fazla kullanamaz.
f.) Herhangi bir komşudan direk ikaz alan sürücü o gün için ATV kullanımını derhal sonlandıracaktır.
g.) Araçlarıyla tehlikeli gösteri veya hareket yapamazlar.

Motorlu taşıt kullanımı ile ilgili tüm yasal şartlar site içerisinde de geçerlidir. (Ehliyetsiz ve alkollü araç kullanımı, yüksek sürat, vb)

ATV ve UTV haricindeki sizlerin kullandığı araçlarınızın site içerisinde hız limiti 20-25 Km/h’tir. Hepimizin güvenliği adına, bu konuda birbirimizi uyarmak komşuluk gereği bir hakkımızdır. Kendimizin ve çocuklarımızın güvenliği en önemli önceliğimizdir, sitemiz yollarına hız kesici tümsekler koymak, bisiklet, yürüme ve paten keyiflerini gölgelendireceğinden bu tür tedbirlere gerek bırakılmaması konusunda desteğinizi rica ederiz. Özellikle dönüş bölgeleri ve kör noktalarda neredeyse durarak iyice emin olduktan sonra dönüş yapınız, zira ansızın birimizin yavrusu kontrolsüz bir şekilde yola çıkmış olabilir. Lütfen DİKKAT !

GÜVENLİK

Sitemizin tüm çevresi ile sosyal tesisler 7/24 kameralar ile kayıt altındadır.
Güvenlik personeli eğitimleri site yönetimi tarafından takip edilerek periyodik kontroller sağlanmaktadır.

Görevli personel ile ilgili şikayetleriniz varsa lütfen doğrudan yönetimdeki sorumlu müdürümüz ile paylaşınız, görevli personelimize doğrudan uyarı veya kötü söz söylemeyin. Uyarı ve önerilerinizin tek muhatabı yönetimdir. Her ne olursa olsun, bu uyarılarınızı yaparken size hizmet eden yönetim birimini rencide etmeden güzel bir üslup kullanarak yapınız.

Ziyaret veya iş takibi için siteye gelenler ilgili site sakininin onayı olmadan kesinlikle içeri alınmayacaktır. Onay alınarak siteye alınan kişilerin giriş saati ve plakası kayıt altında tutulmaktadır.

Satıcılar, site içine giremez, dolaşamaz ve satış yapamaz. Broşür v.b yayımların dağıtımı, Yönetim’in onayı ile olabilir. Bu tür talepler önceden Yönetim’e bildirilmelidir.

Sitedeki evlerde görevli yardımcıların giriş-çıkışlarında, kimlik bilgileri kontrol altında tutulmaktadır. Yeni işe başlayanlar ve çıkarılanlar için Yönetim’e mutlaka bilgi verilmeli.

Küçük çocukların, kendi başlarına site dışına çıkmalarına izin verilmeyecek, aileleri aranarak bilgilendirilecektir.

Gerekli önlemlerin alınabilmesi için, siteden uzun süreli ayrılışlarda, Yönetim’e bilgi verilmeli ve herhangi acil bir durumda ulaşılmak üzere adres ve telefon numarası bırakılmalıdır. Kargo/posta ile gelen evrak/malzemeler, site sakininin onayı olmadığı takdirde kesinlikle teslim alınmayacaktır.

DUYURULAR VE İLANLAR

Sitemizdeki her türlü duyurular ve ilanlar cep telefonlarınıza mesaj yolu ile iletilmektedir. Duyuru veya ilan almak istemiyorsanız telefon numaranızın arşivimizden çıkarılması için yönetime bilgi verebilirsiniz, ev sahiplerinden en az biri mutlaka mesajı almak durumundadır. Bu türlü duyurular aidat ödemeleri veya sitemiz hakkında her türlü bilgiyi içerebilir. Mesajlarımızın tümü kayıt altına alınmaktadır.

SOSYAL TESİSLER

Sosyal tesisimiz de bulunan demirbaşlara ve oyun aletlerini zarar vermeden kullanınız. Çocukların sosyal tesisimize verebileceği her türlü zararlardan tamamen ebeveynleri sorumludur.

Sosyal tesisimizin kullanım önceliği villa maliklerine aittir. Yanlarında villa maliki bulunmayan misafirler/kişiler hakkında önceden yönetimi bilgilendirmelisiniz, aksi taktirde bu kişilere yabancı muamelesi uygulanabilir.

Sosyal Tesis ve Ortak Alanlarda alkollü içecekler içmek / tüketmek kesinlikle yasaktır. Alkol kullanımı için saat sınırlaması da yoktur. Kapalı alanlarda veya açık alanların çocukların bulunduğu veya görebileceği yerlerde sigara ve tütün mamulleri de kullanmak yasaktır.

Her türlü öneri ve isteğiniz için bizlerle iletişim kurmaktan lütfen çekinmeyiniz.